Lifestyle

DO WOLNOŚCI PRZEZ NIEBEZPIECZNĄ SŁUŻBĘ? – RECENZJA KSIĄŻKI „SZKLANY TRON”

Los zagrał na nosie. Sławna zabójczyni i prawdopodobnie najbardziej niebezpieczna postać opisanego świata, trafia do niewoli. Z niepokornej niewolnicy króla staje się dumną zawodniczką w jego grze. Po drodze trafia na ludzi, którzy zmieniają jej oblicze świata i przestrzeganie odwiecznie przyjętych zasad. To tylko bardzo ogólny opis książki, która skradła moje ostatnie jesienne wieczory. Jej tytuł to Szklany Tron.

BLOGERKA, KTÓRA ODNIOSŁA SUKCES – CHWILA UWAGI DLA AUTORKI

Na końcu książki znajdziemy krótki opis autorki, wraz z wywiadem. Okazuje się, że Sarah J. Maas, która opisała historię Celaeny w „Szklanym Tronie” zaczynała opowiadanie na stronie fictionpress już jako nastolatka. Obecnie prowadzi bloga, w którym opisuje swoją literacką przygodę i życie po wydaniu serii „Szklany Tron”. Jeżeli historia płatnej zabójczyni powstawała w czasie, gdy pisarka miała zaledwie 16 lat – głośne brawa za dojrzały styl pisania, który uwieczniła we wciągającej opowieści.

TEMATYKA KSIĄŻKI – KRÓTKI WSTĘP BEZ SPOILEROWANIA

Celaena – 18-letnia zabójczyni, która spędziła rok jako niewolnica, złapana za płatne zabójstwa. Wiele lat ścigana przez króla zostaje skazana na ciężką pracę w kopalni, w której większość więźniów dożywa zaledwie miesiąca. Akcja zaczyna się po rocznym pobycie dziewczyny w niewoli, kiedy następca króla, chcąc zrobić na złość swojemu ojcu, proponuje zabójczyni niebezpieczną grę. Grę, w której dziewczyna już na skraju wyczerpania wydostaje się z kopalni i bierze udział w turnieju na królewskiego obrońcę. Jeśli wygra, po 4 latach służby dostanie wolność.

Celaena nie zastanawia się długo, a następstwem jej decyzji jest szereg niespotykanych wydarzeń – magicznych, niebezpiecznych, śmiertelnych, a nawet miłosnych! Przed dziewczyną stoi nie tylko walka o wolność, ale również obrona swojego życia i jej najbliższych, którzy mogą być następnymi ofiarami okrutnych morderstw w zamku.

MAGIA, NIEBEZPIECZEŃSTWO, URODA I MIŁOŚĆ – HEROINA UBRANA W 512 STRON

Być może jeszcze nie wyraziłam jasno swojej opinii. Tak, ta książka to dla mnie hit, tym bardziej, że ostatnio nie miałam przyjemności trafić na wciągające lektury typu fantasy. W ostatnich kilku miesiącach czytałam książki, które utwierdzały mnie w przekonaniu, że chyba już jestem za stara na fantastykę, albo gdzieś utknęłam pomiędzy książkami poważnymi (które czytają ludzie sukcesu!), a tymi z lat nastoletnich, które skradały czas na naukę i odrabianie lekcji. Szczęśliwie dla mnie, jeszcze czerpię przyjemność z wyłączania się z tej szarej rzeczywistości i wkraczania w całkiem wymyślony i odrealniony świat fikcji.

Ta książka to doskonała ucieczka od problemów, w której oprócz dobrej historii występują elementy składowe literackiej heroiny, w tym:

  1. Odległy świat bez definicji czasowej – nie określono okresów historycznych, jak np. średniowiecze, czy konkretne stulecia. W tej książce istnieje tylko oś czasowa bez liczb, wydarzenia które po sobie następują, bez zbędnego definiowania ich cyferkami.
  2. Magiczny świat, który kreuje rodzaj bajki dla dorosłych. Coś co pozostaje w sferach snu i marzeń jest ekscytującym elementem – „przyprawą historii”. Kto z Was nie marzył choć raz, o tym, by spotkać magiczne istoty lub zdobyć super moce?! ?!
  3. Element kryminalny – zabójstwa i śledztwa cieszą się największym zainteresowaniem wśród fanów książki i filmu (tak mi się wydaje :)) Czytelnicy uwielbiają rozwiązywać zagadki w trakcie czytania lektury. Ta historia Was nie zawiedzie!
  4. Piękno, miłość i niebezpieczeństwo – emocje przyciągają, uroda i miłość to coś o czym marzymy wszyscy. W trakcie wejścia w historię Celaeny wchodzimy również w jej buty czując się jak główna bohaterka. Chcemy być piękni i wyjątkowi, właśnie tak jak zabójczyni w szklanym królestwie. Niebezpieczeństwo czyhające nad bohaterami, trzyma w napięciu do ostatniego rozdziału 🙂

Podsumowując recenzję książki Szklany Tron, szczerze zachęcam tych którzy jeszcze nie czytali, a ja kombinuję drugą część serii, żeby śledzić dalsze losy bohaterów szklanego królestwa! Świetna propozycja na ciemne i zimne wieczory <3

Zaobserwuj social media, żeby być na bieżąco!

Hej jestem Anna - zwariowana dietetyczka, wegetarianka, od niedawna zakochana bez wzajemności w glutenie :( Nadwyżki bezglutenowej energii oddaję na pisanie, bieganie, pstrykanie canonem i czytanie (fantastyka rządzi!). Wraz z dobrym jedzeniem to już codzienność ze smakiem :D Prywatnie indywidualistka, która chodzi własnymi ścieżkami. Wrażliwa dusza, szukająca we wszystkim piękna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *